W ostatnich tygodniach z mediów dociera do nas wiele informacji, z jednej strony o poszkodowanych panującą pandemią wirusa COVID-19, z drugiej zaś o budujących przykładach niesienia pomocy. Polacy szyją maseczki, fundacje i znani sportowcy przekazują szpitalom pieniądze i sprzęt. Pomoc niosą również przedsiębiorcy, choć w czasach wygaszenia światowej gospodarki sami dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Widzimy też wiele przykładów solidarności, empatii i odpowiedzialności pośród firm nagrodzonych certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Wprowadzają one rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, klientom i dostawcom, a także podejmują działania na rzecz walczących z pandemią lekarzy czy osób starszych i samotnych, najbardziej potrzebujących pomocy w obecnej sytuacji.
Na pierwszym froncie walki z wirusem stoją oczywiście służby medyczne. Większość szpitali w Polsce apeluje o wsparcie, zarówno w kwestii najpotrzebniejszych środków ochrony jak i pieniędzy. „Nie pozostajemy obojętni. Postanowiliśmy wesprzeć nasze regionalne szpitale. Na walkę z koronawirusem przekażemy podwojoną kwotę nagród pieniężnych, jakie nasza firma otrzymała w ubiegłym roku” – przeczytamy na fanpage’u firmy Corab – producenta konstrukcji fotowoltaicznych z Olsztyna. Z pomocą finansową ruszyła też rodzinna firma z branży samochodowej – Toyota Ukleja z okolic Poznania. Na zakup respiratorów dla szpitala specjalistycznego w Pile przeznaczyła aż 10 000 złotych.
Równie cenna dla służb medycznych jest pomoc przez bezpośrednie dostarczenie środków ochrony do szpitala. Na taką pomoc zdecydowało się przedsiębiorstwo Novol z Komornik pod Poznaniem – producent lakierów i szpachel dla przemysłu samochodowego i budowlanego. Firma przekazała lokalnym szpitalom 5 000 rękawiczek i 75 kombinezonów, które pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa personelowi medycznemu. O bydgoskich lekarzy zadbała hurtownia wyrobów hutniczych Stalex z Bydgoszczy przekazując profesjonalne gogle ochronne. Z kolei do szpitala w Grajewie trafił zapas maseczek zakupionych przez lokalną firmę Torpol, produkującą opakowania.
Jak wszyscy wiemy, na polskim rynku od tygodni brakuje też środków do dezynfekcji. Z ich pozyskaniem problem mają nie tylko klienci indywidualni, ale też placówki związane z ochroną zdrowia, przemysłem spożywczym, zakłady użyteczności publicznej i inne miejsca wymagające wysokiego poziomu higieny. Sytuacja ta spotkała się z szybką i zdecydowaną reakcją firmy Dora Metal z Czarnkowa, która na co dzień produkuje urządzenia dla branży gastronomicznej. Za jej sprawą do Szpitala Powiatowego w Czarnkowie trafiło 1 800 rękawiczek i 100 litrów specjalistycznych płynów dezynfekujących.
Przedsiębiorcy dzielą się nie tylko kapitałem finansowym i materialnym, ale też kapitałem ludzkim. Przedsiębiorstwa Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia wprowadziło nadzwyczajny – trzyzmianowy tryb pracy, aby uruchomić jak najwydajniejszą produkcję środka biobójczego COVI-SEPT. Środek przeznaczony jest do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, powierzchni i urządzeń. Dzięki sprawnemu działaniu, mobilizacji i wytężonej pracy setek pracowników, pierwsze dostawy trafiły już do szpitali, hurtowni i aptek. Jednocześnie udało się zabezpieczyć w zapas produktu okoliczne szpitale zakaźne. niezwykle ważne jest zdecydowane i sprawne działanie. Na przeciw nowym potrzebom biznesu wyszła też grupa Dora Metal i do swojej oferty wprowadziła osłony kasowe, zwiększające ochronę osób pracujących w punktach obsługi, narażonych na bezpośredni kontakt z klientem.
Odpowiedzialność za społeczeństwo, w tym za pracowników, dostawców czy partnerów biznesowych to dziś najcenniejsza aktywność. Nie wszyscy pracownicy mają możliwość pozostania w domach i pracy w trybie zdalnym. Wiele profesji pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu społeczeństwa. Wśród nich są między innymi kierowcy, dzięki którym produkty trafiają na półki sklepów, możliwe jest dostarczenie paczki czy kontynuowanie produkcji w zakładach pracy. Za pracę, zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności swoim kierowcom w oficjalnym liście podziękował Zarząd firmy BAMA Logistics. Jest to firma transportowa i spedycyjna z siedzibą w Kozłowie na Podkarpaciu. „W obliczu zaistniałych trudności pewne grupy ludzi zostały obarczone ogromną odpowiedzialnością – odpowiedzialnością za drugiego człowieka. To od ich wysiłku zależy komfort, zdrowie i niekiedy życie innych osób. Wśród tych ludzi dużą część stanowią zawodowi kierowcy” – przeczytamy w komunikacie. – „Pomimo iż nie stoją oni w tej wojnie na pierwszej linii frontu, jak na przykład lekarze, to jak dobre anioły pomagają wszystkim z ukrycia, niosąc na barkach ciężar odpowiedzialności za nas wszystkich.”
Zasłużone podziękowania trafiły także do pracowników firmy CZA-TA z Piotrkowa Trybunalskiego świadczącej usługi porządkowe, ochrony osób, mienia i monitorowania obiektów. Właściciele spółki w oficjalnym komunikacie podziękowali wszystkim, którzy codzienną pracą i zaangażowaniem dają świadectwo odwagi i odpowiedzialności za mienie i zdrowie kontrahentów firmy.
Z hasztagiem #PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują publikować będziemy dobre praktyki i rozwiązania, które są odpowiedzią firm nagrodzonych certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” na panującą obecnie w kraju sytuację zagrożenia epidemiologicznego. Mamy nadzieję, że pozytywne przykłady solidarności będą źródłem nadziei i pozytywnego myślenia w tych trudnych czasach. Pandemia dotyka społeczeństwo na wiele różnych sposobów, ale jest też wiele sposobów, aby pomóc. Pamiętajmy, że to właśnie współpraca i wzajemne wsparcie są kluczowe w przetrwaniu obecnego kryzysu!