fbpx

#PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują – kolejne działania firm w obliczu pandemii

 • 3 kwietnia 2020
 • Autor: PFP

Kupują maseczki i sprzęt medyczny, przekazują pieniądze, oferują pomoc – przedsiębiorcy nagrodzeni certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” wspierają lokalne szpitale, domy opieki i poszkodowanych skutkami pandemii COVID 19. Choć obecna sytuacja odbiła się na kondycji finansowej zdecydowanej większości firm, nie pozostają one obojętne na potrzeby otoczenia i oferują wsparcie w takim zakresie, na jaki mogą sobie pozwolić.

W mediach każdego dnia pojawiają się apele do społeczeństwa o wsparcie służb medycznych. Czego potrzebują szpitale? Przede wszystkim środków finansowych. Na taką właśnie pomoc zdecydował się zarząd firmy NOVOL z Komornik pod Poznaniem – znanego producenta materiałów lakierniczych i szpachel dla przemysłu samochodowego i budowlanego.  Na potrzeby Oddziału Zakaźnego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu przekazał 500 000 zł, które szpital przeznaczy na zakup sprzętu, wyposażenia i środków ochrony osobistej dla personelu. W walce z koronawirusem służbę zdrowia wsparła też Polpharma – największy polski producent leków i substancji farmaceutycznych. Do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia trafi 100 ufundowanych przez spółkę respiratorów, które przekazane zostaną do najbardziej potrzebujących placówek.

Wprowadzone przez Rząd ograniczenie przemieszczania się daje się we znaki seniorom, dla których wirus jest wyjątkowo niebezpieczny, a którzy nierzadko żyjąc samotnie, zdani są tylko na siebie. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sieradzu wyszła naprzeciw potrzebom swoich najstarszych mieszkańców. Na stronie internetowej spółdzielni przeczytamy komunikat: „Seniorze, potrzebujesz pomocy w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnej sprawy? Zadzwoń, pomożemy!”

Ogromna odpowiedzialność spoczęła nie tylko na służbie zdrowia i organach opieki społecznej, ale także na przedsiębiorcach. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom, muszą oni wprowadzić szereg dodatkowych, nieraz kosztownych rozwiązań. Firmy, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem, decydują się na zakup specjalnych osłon. Takiego zakupu dokonała też firma Stalex z Bydgoszczy, która zajmuje się handlem wyrobami hutniczymi.

Duże zapotrzebowanie na osłony wiąże się z tym, że dostęp do nich jest coraz trudniejszy. Sytuacja ta spotkała się jednak z szybką reakcją firmy TFP Grafika z Śremu pod Poznaniem. Firma specjalizuje się w produkcji opakowań i materiałów reklamowych, jednak zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty nie tylko osłony przeciwwirusowej, ale też ochronnych przyłbic. Już ponad 1000 sztuk przyłbic trafiło do szpitali w Śremie i Poznaniu, do Domu Pomocy Społecznej w Psarskim i do wielu innych.

Mimo trudnych warunków, wiele przedsiębiorstw skutecznie kontynuuje swoje dotychczasowe działania, wykazując się przy tym dużą pomysłowością i sprawnym wykorzystaniem narzędzi internetowych. Świetnym przykładem jest firma Rekord SI – producent oprogramowania dla firm i urzędów z Bielska-Białej. Wdrożenia oprogramowania i szkolenia dla jego użytkowników, które przeprowadzane były dotychczas osobiście przez pracowników firmy, już w połowie marca zastały w pełni zastąpione wsparciem zdalnym. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Krakowa poszło nawet o krok dalej, tworząc wersję internetową swoich autorskich zajęć edukacyjnych dla dzieci.

Niesienie pomocy nie musi być, rzecz jasna, kosztowne, na co dowodem są działania warszawskiej firmy prawniczej Legality. Na swojej stronie internetowej firma dzieli się z przedsiębiorcami swoją wiedzą i doświadczeniem. Znajdziemy tam przydatne porady, jak poradzić sobie ze skutkami przestoju gospodarczego, sięgając po niewykorzystywane dotychczas instrumenty prawne i podatkowe oraz jak efektywnie wdrażać zmiany ustawowe, które mają przełożenie na codzienne funkcjonowanie biznesu.


Z hasztagiem #PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują publikować będziemy dobre praktyki i rozwiązania, które są odpowiedzią firm nagrodzonych certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” na panującą obecnie w kraju sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

 

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu

  * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

  Instytucje wspierające
  Organizator i partnerzy

  Organizator Programu:
  Program afiliowany przy KIG:
  Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

  Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.