#PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują – Razem możemy więcej

  • 15 maja 2020
  • Autor: PFP
Wsparcie walki z pandemią COVID-19 ze strony biznesu jest już liczone w setkach milionów złotych. Kwota ta dodatkowo wzrośnie, gdy doliczymy do niej wolontariat pracowniczy, bezpłatne świadczenie usług czy wprowadzanie do produkcji i obrotu deficytowych, a niezbędnych produktów. Front walki tworzą zarówno firmy państwowe, jak i prywatne, duże, oraz te z sektora MŚP. Odpowiedzialna i zaangażowana postawa polskiego biznesu jest tym bardziej budująca, że epidemia i związane z nią ograniczenia silnie uderzyły również w działalność wielu firm.

 

Nadal jedną z najbardziej pożądanych form pomocy jest zakup sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej dla pracowników służb medycznych. Dlatego też Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie postanowił wesprzeć Wojewódzki Szpital Zespolony, przekazując na ręce lekarzy respirator oraz 100 przyłbic. Cementownia Warta S.A. z Trębaczewa również sfinansowała zakup respiratora, który wykorzystywany będzie w Szpitalu w Pajęcznie. Ponadto wsparła finansowo szpitale w Pajęcznie, Wieluniu i Radomsku kwotą 20 tys. zł. „Jest to nasz skromny wkład w walkę z koronawirusem SARS-CoV-2, wsparcie pracowników służby zdrowia, a także wyraz uznania i szacunku dla wszystkich walczących na pierwszej linii frontu z niewidzialnym wrogiem. To współcześni bohaterowie, w większości dla nas anonimowi, z ukrytymi pod maską twarzami” – mówi Prezes Zarządu Spółki.

Potrzeby placówek medycznych są jednak ogromne. Szpitale codziennie zgłaszają długie listy artykułów niezbędnych im do pracy. Chcąc bowiem nieść skuteczną pomoc zarażonym, potrzebują specjalistycznego sprzętu zarówno medycznego, jak i diagnostycznego. Rozumiejąc te potrzeby, Firma Budowlana Antczak z Kalisza przekazała trzy kardiomonitory pobliskiemu Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Z kolei śląska spółka Riser pomogła uzupełnić zapasy Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie – „Mamy nadzieję, że nasz sprzęt pomoże zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również komfort pracy naszym Medykom” – takie słowa widnieją na fanpage’u firmy.

Lekarze na co dzień zmagają się również z prozaicznymi problemami. Pracując w dużym napięciu i stresie, w wymiarze godzin znacznie wykraczającym poza standardowy grafik, doskwiera im zmęczenie, często nie mają okazji czy możliwości zjedzenia posiłku. Na szczęście coraz więcej firm pomaga dostarczając je pod drzwi szpitali oraz przychodni. Z okazji Świąt Wielkanocnych Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Kaliszu przygotowało paczki dla oddziału udarowego w kaliskim „Okrąglaku”, który poddany został kwarantannie.

Ostatnio obchodziliśmy tez Światowy Dzień Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia. Była to dobra okazja, aby podziękować tym, którzy w walce z pandemią znaleźli się na pierwszej linii frontu – „W tym szczególnym czasie chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy od lat wspólnie z nami dbają o zdrowie i komfort życia Polaków.“ – przeczytamy na stronie Przedsiębiorstwa Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek. Można powiedzieć, że to tylko słowa, lecz często właśnie ich na co dzień brakuje najbardziej, zwykłego – niezwykłego – dziękuję! Pracownicy firmy Novol z Komornik poszli o krok dalej i w 24h przeprowadzili zbiórkę, w której zebrano ponad 6000 zł. Dzięki tej kwocie do wielkopolskich szpitali trafiło 1100 przyłbic ochronnych. Tego wyjątkowego dnia kolejną partię środków ochrony przekazała też Dora Metal z Czarnkowa. Tym  razem  do  Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance trafiło 60 litrów płynu do dezynfekcji różnych powierzchni, 50 litrów płynu do dezynfekcji rąk i 2 tysiące sztuk rękawiczek nitrylowych.

Wszyscy mamy obecnie świadomość, ze dostęp do podstawowych środków ochrony osobistej, takich jak maseczki, jednorazowe rękawiczki i żele do dezynfekcji, to w tej chwili jeden z największych problemów w walce z pandemią koronawirusa. Ich brak dotkliwie odczuwają nie tylko szpitale, ale też inne placówki publiczne, jak choćby policja. Przedsiębiorstwo TFP-Grafika ze Śremu przekazało na ręce szefa śremskiej Policji 200 przyłbic ochronnych, które zapewnią bezpieczeństwo policjantom oraz pracownikom cywilnym komendy w trakcie wykonywania codziennych zadań i obowiązków.

Przedsiębiorstwo Troton Polska z Ząbrowa wyszła z ciekawą inicjatywą zaopatrzenia w pełen zestaw środków ochrony osobistej nie tylko, rzecz jasna, swoich pracowników, lecz również partnerów handlowych firmy.

Zakup maseczek, których noszenie niecały miesiąc temu stało się obowiązkowe, jest dla wielu  z nas problematyczny, szczególnie dotyczy to osób starszych, ubogich oraz rodzin wielodzietnych. Firma transportowa Bama Logistics z Dębicy postanowiła zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, zapewniając dostęp do darmowych maseczek wszystkim tym, którym nie udało się ich do tej pory zdobyć. W określone dni przed siedzibą firmy wystawiane jest pełne pudełko maseczek. W ciągu zaledwie dwóch tygodni rozdano ich ponad 700.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że zmienia się nasza codzienna rzeczywistość. Wprowadzane są nowe procedury mające na celu minimalizowanie prawdopodobieństwa zakażania COVID-19, zwiększa się świadomość społeczeństwa, a co za tym idzie wymagania, dlatego też konieczne staje się wprowadzanie nowych rozwiązań nie tylko w firmach, lecz także w przestrzeniach wspólnych, jak choćby stołówki, restauracje czy centra handlowe. Firmy na bieżąco tworzą i dostosowują produkty, tak by zapobiec ich deficytowi na rynku. Wspomniana wcześniej firma Dora Metal do swojej oferty wprowadziła produkty pomagające w zachowaniu bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy i właśnie w przestrzeniach publicznych. Jednym z nich  jest choćby śluza do dezynfekcji. Inna firma – Novol rozpoczęła produkcję jednego z najbardziej deficytowych towarów – płynu do dezynfekcji, którego pierwszą partię bezpłatnie rozdystrybuowano wśród partnerów rynkowych. Firma wspiera też inicjatywy związane z walką z pandemią, takie jak platforma www.wsparciedlaszpitala.pl, gdzie można uzyskać informacje o potrzebach szpitali. Komunikacja między darczyńcami a potrzebującymi jest w tym wypadku niezwykle ważna, ponieważ pozwala aby pomoc trafiała tam, gdzie jest w danej chwili najbardziej potrzebna.

Warto mieć na uwadze, że działania te nie były zaplanowane w żadnych strategiach CSR. Są dowodem na to, że w trudnych czasach przedsiębiorcy stają na wysokości zadania i działają sprawnie i efektywnie. Zaangażowanie firm przeszło najśmielsze oczekiwania, a liczba chętnych, którzy oferują bezinteresowną pomoc rośnie z dnia na dzień.


Z hasztagiem #PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują publikujemy dobre praktyki i rozwiązania, które są odpowiedzią firm nagrodzonych certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” na panującą obecnie w kraju sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

    Imię i nazwisko *
    Adres e-mail *
    Numer telefonu

    * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

    Instytucje wspierające
    Organizator i partnerzy

    Organizator Programu:
    Program afiliowany przy KIG:
    Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

    Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.