fbpx

Wzorowa postawa polskich przedsiębiorców w obliczu tragedii: Wsparcie dla obywateli Ukrainy w trudnych czasach

  • 1 września 2023
  • Autor: PFP

            1 września 1939 roku o 4.45 z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” ostrzelano Westerplatte. Przyjmuje się, że to wydarzenie stanowi początek II Wojny Światowej, jednego z najbardziej krwawych i brutalnych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Jak co roku tego dnia patrzymy wstecz i czujemy trwogę przed wojną oraz podziw dla wszystkich bohaterów, którzy wtedy sprzeciwili się przemocy ze strony najeźdźcy. Wyrastając na opowieściach naszych dziadków i rodziców o bohaterstwie i cierpieniu wojennych czasów, pragniemy żyć w pokoju i nigdy nie doświadczyć tragedii prześladowań i wojny. Właśnie dlatego obecne wydarzenia w Ukrainie, tuż za naszą wschodnią granicą, tak głęboko nas dotykają. Widzimy tam ofiary działań wojennych i miliony ludzi, których codzienne życie jest zdominowane przez strach, cierpienie i niepewność, co przyniesie przyszłość.

Od 24 lutego 2022 roku jesteśmy świadkami wielkiej pomocy, jaką niosą Polki i Polacy – zwykli ludzie, a także przedsiębiorcy poszkodowanym w tej wojnie. Przykładem takiego wsparcia jest działanie wieloletniego Laureata Programu Przedsiębiorstwo Fair Play, firmy Polmass S.A. Zarząd i pracownicy, mimo wojny i niebezpieczeństwa, postanowili utrzymać stałe kontakty handlowe z dostawcą z Ukrainy, firmą Faktoria, która po eskalacji działań wojennych na wschodzie kraju przeniosła zakład produkcyjny z Doniecka do Kijowa. Oprócz kontynuowania współpracy z ukraińskim przedsiębiorstwem, Polmass S.A. zaprosił wszystkich jego pracowników do Polski, gwarantując przy tym szeroką pomoc na miejscu. Z zaproszenia skorzystała główna księgowa firmy Faktoria oraz jej najbliższa rodzina. Pracownica przeniosła się do Polski, skąd ma możliwość w pełni zdalnie pracować na rzecz firmy z Ukrainy w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności.

Wielu z naszych Laureatów pomogło w zakwaterowaniu i zapewnieniu uchodźcom godnych warunków do życia w Polsce. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa z Bydgoszczy zorganizowała akcję „Bydgoscy Spółdzielcy dla Ukrainy”, m.in. udostępniając uchodźcom mieszkanie spółdzielcze z pełnym wyposażeniem. Podobnie postąpiła firma STOLARSTWO Tomasz Wróbel, gdy zaoferowała pomoc finansową i miejsce zamieszkania rodzinie z Zaporoża. Właściciele zatroszczyli się również o stały dochód dla matki rodziny, zapewniając jej pracę w elastycznych godzinach, aby mogła połączyć obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi. Dach nad głową uchodźcom zapewniły również m.in. NOVOL Sp. z o.o., Cementownia WARTA S.A., Jonhson Electric Sp. z o.o.

Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa utworzyła też Punkt Pomocy Obywatelom Ukrainy, podobnie Jonhson Electric Sp. z o.o. – Punkt Pomocy Humanitarnej, który nadal wspierają potrzebujących.

Firmy nie zapomniały o konieczności zaopatrzenia walczących na froncie i rannych. NOVOL Sp. z o.o., HAKO POLSKA Sp. z o.o., Cementownia WARTA S.A., IT. Integro sp. z o.o. czy TFP Sp. z o.o. przekazały środki na zakup leków i środków medycznych na rzecz ukraińskich żołnierzy oraz ludności cywilnej. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa z Bydgoszczy włączyła się w pomoc szpitalowi w Łucku. Z kolei TROTON Sp. z o.o. dodatkowo przekazał darowiznę na zakup karetki.

Laureaci Programu Przedsiębiorstwo Fair Play nie tylko stworzyli wiele miejsc pracy, ale też nieustannie wspierają programy rozwoju i asymilacji uciekinierów z Ukrainy w Polsce. Firma TiM S.A. pomaga w organizowaniu lekcji języka polskiego dla dzieci i dorosłych. Znajomość języka pozwoli dzieciom kontynuować edukację, a dorośli zwiększą swoją konkurencyjność na rynku pracy. Zapewnia też pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Wsparcie dla niepełnosprawnych uchodźców świadczyła także Spółdzielnia Inwalidów „ZGODA”. Johnson Electric Sp. z o.o. zatrudnił koordynatora do spraw wsparcia cudzoziemców, który pomaga firmie utworzyć zakład dwujęzyczny, gdzie wszelka dokumentacja oraz oznakowanie zakładu będzie w języku polskim i ukraińskim. Dodatkowo, koordynator odpowiada za komunikację z pracownikami ukraińskimi oraz za nadzorowanie działań pomocy humanitarnej, w którą firma nadal się angażuje.

Bardzo wielu laureatów programu Przedsiębiorstwo Fair Play zaangażowało się w pomoc materialną lub finansową uchodźcom lub pozostającym w Ukrainie, zapewnili ją także m.in. firmy: IREKS PROKOPOWICZ Sp. z o.o. (przekazując produkty do wypieków), PPU „CZA-TA” Niciak Spółka Jawna, WEMAA MAREK WÓJCIK, SABUR Sp. z o.o. (przekazując m.in. telefony i pewerbanki), SoftHard S.A., CARGILL POLAND Sp. z o.o. Oddział w Kiszkowie.

Poza firmami również ich pracownicy wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w pomoc obywatelom Ukrainy dotkniętym wojną. W porozumieniu z zarządem, pracownicy NOVOL Sp. z o.o. pomagali przybywającym do Polski uchodźcom w godzinach pracy. Wolontariusze z firmy SI-Consulting Sp. z o.o. pojawili się na Dworcu we Wrocławiu w najbardziej kryzysowym momencie, aby udzielić uchodźcom podstawowych informacji i skierować we właściwe miejsca, a ochotnicy z Jonhson Electric Sp. z o.o. w ramach nieodpłatnej pracy zapewnili transport służbowymi samochodami osobom z granicy polsko-ukraińskiej.

Wiele firm i wielu przedsiębiorców nadal włącza się w działania charytatywne i pomoc humanitarną obywatelom Ukrainy, zarówno przebywającym w Polsce, jak i tym, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Ich zaangażowanie przypomina nam, że solidarność z pokrzywdzonymi w czasie wojny jest przejawem współczucia i wyznawanych wartości, a także jest kolejnym dowodem postawy fair play.

 

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

    Imię i nazwisko *
    Adres e-mail *
    Numer telefonu

    * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

    Instytucje wspierające
    Organizator i partnerzy

    Organizator Programu:
    Program afiliowany przy KIG:
    Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

    Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.